39

Gdańska Piesza Pielgrzymka

A.D. 2021 (28 lipca - 12 sierpnia)

A.D. 2021 (28 lipca - 12 sierpnia)

Jak się przygotować i w co się zaopatrzyć przed wyruszeniem w drogę...

 

Jeszcze w domu:

 • Zaopatrz się w wygodne obuwie przynajmniej miesiąc wcześniej i chodź w nim codzienne. Buty muszą być nieco większe niż normalnie, tak aby pomieściły stopę ubraną w dwie skarpety: cienką i grubą – najlepiej wełnianą. Pamiętaj, że w czasie marszu twoje nogi nabrzmiewają i zbyt ciasny but stanie się „narzędziem tortur”.
 • Zabierz ze sobą kilka par skarpet cienkich i dwie pary skarpet grubych (wełniane, bawełniane, frotte itp.), przetestuj je w ciągu miesiąca przed pielgrzymką. Zwróć uwagę czy skarpety nie ściągają się albo czy szew nie uwiera.
 • Miesiąc przed pielgrzymką zrezygnuj z samochodu, tramwaju, autobusu – maszeruj codziennie minimum jedną godzinę.
 • Zadbaj o stopy: na dwa tygodnie przed wyruszeniem w drogę mocz stopy co drugi dzień w ciepłej wodzie z solą i natłuszczaj dobrym kremem do stóp, na tydzień przed pielgrzymką obetnij paznokcie na krótko.
 • Kobiety, które chodzą w butach na wysokich obcasach winny miesiąc wcześniej zrezygnować z nich, aby mięśnie łydek miały czas przystosować się do pracy w zmienionych warunkach.

 

Już w drodze:

 • Twój ubiór winien być dostosowany do warunków pogodowych, ale wiedz, że nawet w czasie największych upałów lepiej iść w luźnej, lekkiej, przewiewnej bluzce lub koszuli z długimi rękawami, bo wtedy unikniesz przykrych i bolesnych poparzeń. Chroń również swoje nogi – szczególnie, jeżeli jesteś uczulony (a) na opary asfaltu. Niejeden pątnik żałował później swojego zbyt lekkiego stroju.
 • Idąc w kolumnie pielgrzymkowej „nie przywiązuj się” do jednego miejsca – jezdnia jest pochyła i ta okoliczność powoduje, że nogi pracują nierówno. Zmiana miejsc zapobiega przykrym następstwom (ostre bóle w stawach biodrowych, kolanowych bądź skokowych).
 • Na postojach unikaj gwałtownego ochładzania nóg – ulga chwilowa, a zapalenie pochewek bądź ścięgien wielce prawdopodobne.
 • Jako bagaż podręczny radzę zabrać mały, lekki plecak na szerokich, elastycznych, nie ocierających szelkach. Torby noszone w rękach i chlebaki przewieszone przez ramię mogą być przyczyną przykrych dolegliwości w okolicy stawu biodrowego.
 • Zabierz z domu dwa bandaże elastyczne o szerokości 5 i 10 cm i życzę ci, aby oba wróciły z tobą do domu w stanie nienaruszonym.
 • Jeśli używasz lekarstwa, nie zapomnij ich zabrać i regularnie zażywać.

 

Oto kilka „medycznych” rad przed pielgrzymką dla każdego pielgrzyma w punktach:

 1. Spakuj plastry na odciski i 2 bandaże elastyczne.
 2. Zabierz opakowanie wapna rozpuszczalnego – przyda się w razie uczulenia.
 3. Proszę o niewykonywanie „pedicure” przed trasą bo stopy będą nadwrażliwe.
 4. Zabierz koniecznie nakrycie głowy (czapka, chustka i.t.d.)
 5. W drodze nie wolno jeść lodów (bo potem brakuje nam węgla lub kroplówek!)
 6. Nie jeść również owoców – spadów (patrz pkt. 5)
 7. Jeśli chorujesz na serce lub inne poważniejsze choroby to skonsultuj się przed wyruszeniem ze swoim lekarzem i zgłoś to pierwszego dnia pielgrzymki Głównemu Lekarzowi Pielgrzymki.
 8. Jeżeli chorujesz na nerwicę – patrz pkt. 7.
 9. Jeżeli używasz na co dzień specjalnych leków to weź je ze sobą.

INTENCJA+

System rezerwacji intencji Mszy św.
Wsparcie Biura Parafialnego

parafiaplus.pl